Kép forrása: wirestock – freepik.com
Ladies and Gentleman! Welcome onboard this flight to South Africa! Kérjük, hogy kapcsolják be a biztonsági öveket, és rögzítsenek minden poggyászt az ülés alatt vagy a fej feletti rekeszekben. Az asztaltálcákat állítsák függőleges helyzetbe a felszálláshoz. Kapcsoljanak ki minden elektronikus eszközt, és élvezzék a repülést! A Dél-afrikai Köztársaságba indulunk, ami az afrikai kontinens déli csücskén a világ legkülönlegesebb és legsokrétűbb turistaparadicsoma. Nyugati partjait az Atlanti-óceán mossa, keleten az Indiai-óceán hullámai ostromolják, és ebben az országban lehetünk tanúi a két óceán találkozásának is. Szükség lesz az angolra!
Partvonala majdnem 3000 kilométer hosszú és rendkívül szabályos, csak a déli szakasza tagolt, ahol a Tű-fok, a kontinens legdélebbi pontja is található, a Jóreménység-fokától körülbelül 150 kilométerre délkeletre. Az ország legjellemzőbb sajátossága a nagy tengerszint feletti magasság. A tengerparti sáv általában keskeny, a partvonal természetes kikötőkben szegény, a domborzat a szárazföld belseje felé meredeken emelkedik. Az afrikai kontinens déli szegletében található. Északon Botswana és Zimbabwe, északnyugaton Namíbia, északkeleten Mozambik és Szváziföld határolja, és ahogy már említettük, nyugaton az Atlanti-óceán, keleten az Indiai-óceán mossa partjait. Afrika egyik legfejlettebb állama.
A talált leletek alapján a Dél-afrikai Köztársaság területén nagyjából negyedmilliárd évvel ezelőtt már ősállatok, 20-40 ezer évvel ezelőtt pedig khoikhoi és szan törzsek kis csoportjai éltek, amelyek tagjai kezdetleges szerszámokat használva vadásztak, halásztak, gyűjtögettek. Ezekből a kezdetleges népcsoportokból alakultak ki a busmanok, akiknek a mai napig élnek leszármazottaik a Kalahári-medencében. A terület első felfedezői a portugálok voltak, 1487-ben Bartolomeu Dias elérte a Jóreménység fokát, majd 1498-ban Vasco De Gama Afrika megkerülésével jutott el Indiába. 1652-ben alapították a hollandok kereskedőtelepként Fokvárost, amelyet 1814-ben Anglia vásárolt meg. Ekkor alakult az első jelentős angol kolónia, Port Elizabeth. Az 1880-tól 1902-ig tartó angol–búr háború során 14 ezer afrikai bennszülött vált áldozattá, míg az angol koncentrációs táborokban 28 ezer búr vesztette életét. Végül a búrok megadták magukat, és Anglia megfosztotta a búr államokat függetlenségüktől.
1910-ben Fokföld, Transvaal, Oranje és Natal brit koronagyarmatok egyesítésével, domíniumként megalapították a Dél-afrikai Uniót, amelynek államfője az aktuális brit uralkodó, első miniszterelnöke pedig Louis Botha tábornok lett. 1914-ben búr felkelők létrehoztak egy átmeneti dél-afrikai búr köztársaságot, de ezt a britek és helyi támogatóik néhány hónapon belül szétverték. A Dél-afrikai Unió 1926-tól a Brit Nemzetközösség tagja volt, perszonálunióban Nagy-Britanniával. 1961-ben egy népszavazás után kikiáltották az ország függetlenségét, kiléptek a Brit Nemzetközösségből, II. Erzsébet királynő dél-afrikai uralkodói tisztsége megszűnt, és a Dél-afrikai Unió helyett létrejött a Dél-afrikai Köztársaság. Az országban az élet minden területén – gazdaságban, politikában, kultúrában – az apartheid, azaz a faji megkülönböztetés érvényesült. Minden terület a fehérek kezében összpontosult. Új törvényeket hoztak az 1940-es évektől, amelyek a feketéket háttérbe szorították. Ez a rendszer azonban az 1990-es évek elején összeomlott, több száz törvényt hatályon kívül helyeztek, és 1994-ben már a fekete lakosság is részt vehetett a választásokon. 1994. május 10-én Nelson Mandela lett a Dél-afrikai Köztársaság első demokratikusan megválasztott elnöke.
Az 1994-ben életbe lépett alkotmány szerint a Dél-afrikai Köztársaság államformája kétkamarás törvényhozással rendelkező többpártrendszerű parlamentáris köztársaság. A kétkamarás parlament a négyszáz fős nemzetgyűlésből és a kilencventagú szenátusból áll. A nemzetgyűlés felét az országos pártlistáról, másik felét a tartományi pártlistáról választják. A szenátust a négy régi tartomány (Fokföld, Natal, Oranje, Transvaal) és a tíz Bantusztánból kialakított kilenc új tartomány tíz-tíz küldötte alkotja. Az államfőt, aki egyben a kabinet elnöke, valamint a végrehajtó hatalom legfőbb irányítója, a nemzetgyűlés választja meg. A törvényhozás központja Fokváros. A törvényeket mindkét kamarának el kell fogadnia.
Valószínűleg ez téged is meglepett, mivel a legtöbb ember maximum két nyelvre gondol egy ország hivatalos nyelvével kapcsolatban. Valójában azonban ez az ország meglehetősen változatos nyelvi készlettel rendelkezik, és a legtöbb dél-afrikai már anyanyelvi szinten több nyelvet beszél. A teljes lista így néz ki: afrikaans, angol, ndebele, pedi, sotho, swazi, tsonga, tswana, venda, xhosa, zulu. Az ország legalább 98 százaléka beszéli e nyelvek valamelyikét, de előfordulnak egyéb nyelvjárások és nyelvek is országszerte, legalább harmincöt. A leggyakrabban használt a zulu és a xhosa, ezt követi az afrikaans és az angol. Mondtuk, hogy az angollal bárhol labdába rúghatsz!
Mutatunk 10 helyet, amit okvetlenül meg kell nézned, ha itt jársz.
És ugye mondanunk sem kell, megint bebizonyosodott, hogy az angollal otthon érezheted magad bárhol a világban. Nem nagyszerű? Hogy érzed, milyen szinten vagy? Ha jobban, választékosabban és bátrabban szeretnél angolul beszélni, akkor szeretettel várunk! Első lépésként pedig töltsd ki ingyenes online angol szintfelmérőnket!
Németh Márti,
ATP szövegírás, marketing szövegíró
Tanárainkkal készített interjúnk mai részében Csáti Jankával beszélgettünk. Janka elmesélte, hogy Hogyan lett a Speak…
Tanárainkkal készített interjúnk mai részében Osztrogonácz-Ábrám Szabinával beszélgettünk. Szabina elmesélte, hogy Miért lett az USA…
Kép forrása: Canva-canva.com Több mint ezer éves hagyománya van annak, hogy az angol nyelvű Írország…
Kép forrása: Canva-canva.com Sokan érzik úgy, hogy nincs igazán lehetőségük élesben gyakorolni az angolul, mert…
Kép forrása: Canva-canva.com A sikeres angol nyelvtanulás kulcsfontosságú része a következetesség, a folytonos gyakorlás. Persze…
Tanárainkkal készített interjúnk mai részében Berentei Péterrel beszélgettünk. Péter elmesélte, hogy Hogyan tanult meg angolul?…