Kép forrása: canva – canva.com
„Houston, baj van”. Az űrkutatás történetének egyik leghíresebb idézete valószínűleg kapásból beugrott, ahogy elolvastad a címet, ugye? A népszerű mondat 1970. április 13-án hangzott el az Apollo 13 parancsnokának szájából, amikor is James Lovell jelezte a floridai űrközpontnak, hogy a Földtől 320 ezer kilométer távolságban lévő űrhajóban felrobbant egy oxigéntartály. A Holdra szállásról ezt követően már szó sem lehetett, azonban a három űrhajós végül sikeresen hazatért. Sorozatunkban most a NASA otthonába repülünk, merthogy Houston is a világ legnagyobb angol nyelvű városainak egyike.
Houston az Egyesült Államok déli részének legnépesebb városa. A Texas-öböl felső partja mentén, a Mexikói-öböltől körülbelül 80 kilométerre északnyugatra, Galvestonban található. Területileg az Egyesült Államok negyedik és Texas állam legnagyobb városa. Harris megye székhelye és a Houston, Sugar Land, Baytown nagyvárosi terület gazdasági központja, népessége szerint – 5,6 millió lakos – a hatodik legjelentősebb metropolisz az USA-ban.
1836 augusztusában John Kirby Allen és Augustus Chapman Allen, két New York-i ingatlanvállalkozó 6642 hektárnyi földet vásárolt Buffalo Bayou mentén azzal a szándékkal, hogy várost alapítsanak. Az Allen testvérek úgy döntöttek, hogy Sam Houstonról, a San Jacintó-i csata népszerű tábornokáról nevezik el a várost, akit 1836 szeptemberében Texas elnökévé választottak. Houstont 1837. június 5-én alapították. Ugyanebben az évben Harrisburg megye székhelyévé és a Texasi Köztársaság ideiglenes fővárosává vált.
1840-ben a város közössége kereskedelmi kamarát hozott létre, részben a hajózás és a vízi közlekedés előmozdítása érdekében, az újonnan létrehozott Buffalo Bayou kikötőben. 1860-ra Houston a pamutexport kereskedelmi és vasúti csomópontja lett. A polgárháború után a houstoni üzletemberek erőfeszítéseket kezdeményeztek a város kiterjedt öbölrendszerének kiszélesítésére, hogy a város több kereskedelmi tevékenységet bonyolíthasson a belváros és a közeli Galveston kikötője között. 1890-re Houston Texas vasúti központjává nőtte ki magát. 1900-ban, miután Galvestont pusztító hurrikán sújtotta, felgyorsultak az erőfeszítések, hogy Houstont életképes mélytengeri kikötővé tegyék. A következő évben a Beaumont melletti Spindletop olajmezőn felfedezett olaj ösztönözte a texasi kőolajipar fejlődését. 1902-ben Theodore Roosevelt elnök jóváhagyta a Houston Ship Channel 1 millió dolláros fejlesztési projektjét. 1910-re a város lakossága elérte a 78 ezer főt, ami majdnem kétszerese az egy évtizeddel korábbinak. Woodrow Wilson elnök 1914-ben nyitotta meg Houston mélytengeri kikötőjét, hét évvel az ásás megkezdése után. 1930-ra Texas legnépesebb városává vált.
Houstonban több mint 145 különböző nyelvet beszélnek, ezzel kivívta magának a bronzérmet „az USA legtöbb nyelvet beszélő metropolisza” versengésben New York és Los Angeles mögött. A közös nyelv, az angol szerepe így nagyban felértékelődik. Ha szívesen gyakorolnád, itt gond nélkül megteheted. Kezdésként mit szólnál, ha kipróbálnád magad a Speak! Nyelviskola ingyenes online angol szintfelmérőjén?
Németh Márti,
ATP szövegírás, marketing szövegíró
Tanárainkkal készített interjúnk mai részében Csáti Jankával beszélgettünk. Janka elmesélte, hogy Hogyan lett a Speak…
Tanárainkkal készített interjúnk mai részében Osztrogonácz-Ábrám Szabinával beszélgettünk. Szabina elmesélte, hogy Miért lett az USA…
Kép forrása: Canva-canva.com Több mint ezer éves hagyománya van annak, hogy az angol nyelvű Írország…
Kép forrása: Canva-canva.com Sokan érzik úgy, hogy nincs igazán lehetőségük élesben gyakorolni az angolul, mert…
Kép forrása: Canva-canva.com A sikeres angol nyelvtanulás kulcsfontosságú része a következetesség, a folytonos gyakorlás. Persze…
Tanárainkkal készített interjúnk mai részében Berentei Péterrel beszélgettünk. Péter elmesélte, hogy Hogyan tanult meg angolul?…