A Fekete péntek az óriási bolti leárazások napja. De azt tudod, hogy mégis miért fekete? És hogy honnan ered és miért pont ilyenkor tartjuk?
A szokás Amerikából ered, ahol egészen az 1960-as évek óta használják rá a Black Friday megnevezést. De ez a név eredetileg nem a hatalmas, csábító kedvezményekkel és a kecsegtető ajánlatokkal fonódott össze. Hanem egy sokkal idegesítőbb jelenséggel. Így nem is csoda, hogy a fekete szóval jellemezték!
De mielőtt erre kitérünk nézzük meg honnan ered:
A amerikaiak egyik legnagyobb ünnepe a Hálaadás, ami szorosan összefügg a Black Friday-el. A Hálaadást minden évben november negyedik csütörtökén ünneplik. Ez az USA-ban munkaszüneti nap, amikor szokás szerint összejön a család. Érthetően az utána következő pénteki napot is rengetegen kiveszik szabadságnak.
A tapasztalatok pedig azt mutatják, hogy a kereskedelemben ilyenkor indul be a karácsonyi vásárlások szezonja. Ezen a napon tömegek indulnak meg, hogy beszerezzék az ajándékokat.
Az üzletek ezt a vásárlási hullámot szerették volna meglovagolni azzal, hogy elkezdtek november negyedik péntekén (Háladás napja után) óriási kedvezményeket osztogatni. Ez lett a Black Friday azaz a Fekete Péntek.
A Wikipédia szerint a „fekete” jelzőt a Philadelphiai Rendőrség aggatta rá erre a napra.
Ezt a nevet nem kedveskedésből kapta, hanem azért, mert a beinduló karácsonyi bevásárlási szezon mindig hatalmas dugókkal, és a belvárosi boltokhoz siető vásárlók miatt tömött járdákkal járt.
A Black Friday név tehát Philadelphiából és a sűrű forgalomból ered. De napjainkban a kereskedők és a média inkább arra utal a kifejezéssel, hogy a kereskedők ekkor kezdenek a pirosból (a veszteség színe a könyvelésben) átmenni a feketébe (vagyis nyereséget termelni).
Sajnos egyre több olyan esetről hallani, ahol a kedvezmények csak látszólagosak. 🙁 Egyes boltok trükközéssel érik el, hogy a Black Friday ár sokkal alacsonyabbnak tűnjön. Így azért érdemes észnél lenni.
De nyelviskolaként ennél is fontosabbnak tartjuk felhívni a figyelmet arra, hogy nem mindig a legolcsóbb a legjobb!
Egy angoltanfolyam esetében például semmit nem ér az alacsony ár, hogyha a tanfolyam nem elég hatékony és nem beszédközpontú. Mert így lehet, hogy kedvezményes az óradíj, de évek alatt sem fogunk eljutni a magabiztos nyelvtudásig és a folyékony beszédig.
Így hosszú távon sokkal többe fog kerülni, mintha egy drágább, de valóban működő, a beszédkészségünket fejlesztő tanfolyamra fizettünk volna be. Amivel sokkal rövidebb idő alatt érhetünk el látványos fejlődést.
Mi pont ezért nem szoktunk csilivili Black Friday akciókkal készülni. Tudjuk, hogy a sokkal alacsonyabb áron nem tudnánk ugyanazt a minőséget és hatékonyságot nyújtani. Márpedig ezekből nem vagyunk hajlandóak engedni!
Ha szeretnél megismerni egy valóban eredményes módszert, akkor próbáld ki a 100% beszéd, 0% könyv módszert! Ismerj meg minket egy ingyenes szintfelmérő kitöltése közben:
Piroska Dóri, marketinges
Speak! Nyelviskola
Tanárainkkal készített interjúnk mai részében Csáti Jankával beszélgettünk. Janka elmesélte, hogy Hogyan lett a Speak…
Tanárainkkal készített interjúnk mai részében Osztrogonácz-Ábrám Szabinával beszélgettünk. Szabina elmesélte, hogy Miért lett az USA…
Kép forrása: Canva-canva.com Több mint ezer éves hagyománya van annak, hogy az angol nyelvű Írország…
Kép forrása: Canva-canva.com Sokan érzik úgy, hogy nincs igazán lehetőségük élesben gyakorolni az angolul, mert…
Kép forrása: Canva-canva.com A sikeres angol nyelvtanulás kulcsfontosságú része a következetesség, a folytonos gyakorlás. Persze…
Tanárainkkal készített interjúnk mai részében Berentei Péterrel beszélgettünk. Péter elmesélte, hogy Hogyan tanult meg angolul?…