munkaerőpiac
Kép forrása: yanalya – freepik.com
„Ahány nyelvet beszélsz, annyi embert érsz” – fogalmazta meg az aranyköpést IV. Károly, a Habsburg-Lotaringiai-ház sarja, Magyarország utolsó királya. A szállóige azóta is igazolja önmagát: a globalizáció, valamint a multinacionális vállalatok térhódításával befészkelte magát a munkaerőpiacra is. Manapság egy jó állás megszerzéséhez alapkövetelmény az angol nyelv minimum középszintű, kommunikációképes ismerete.
Nos, kezdjük onnan, hogy ipari forradalom. Kiinduló ország: Anglia, majd őt követi a sorban: Amerika. Két hivatalosan angol nyelvet beszélő nagyhatalom. A rengeteg új találmány értelemszerűen angol ismertető anyaggal került forgalomba, amely már meg is adta a kezdeti jelentős löketet a nyelv felértékelődésének, amit csak tovább fokozott a repülés megjelenése. Mivel a vasmadarak számára sosem léteztek országhatárok, a légiirányítás megszervezéséhez elengedhetetlenné vált egy átfogó, egyetemleges, közös nyelv, ami csodák csodájára szintén az angol lett. Talán innentől már érezhető a dolog miértje, de a nyelv világhódítása ügyében a második világháború utáni kétpólusú világrend kialakulása tette fel a pontot az i-re. A Szovjetunió és az Egyesült Államok hidegháborús rivalizálása kettéosztotta a további nemzetek táborát is, hiszen a befolyásuk alatt álló országok külön szövetségbe tömörültek. A nyugati eszmék hívei így már ekkor magukénak tudhatták a kollektív kommunikáció kiváltságát, majd a rendszerváltást követően, az orosz kudarca után nálunk is átvette az angol a nemzetközi nyelv szerepét.
A munkáltató által elvárt nyelvtudási szint definiálásánál különböző meghatározásokkal találkozhatunk a munkaerőpiacon. Közel sem biztos, hogy ezek elsőre világos és egyértelmű jelentéstartalommal bírnak mindenki számára, de most tegyünk egy kísérletet, járjunk utána, hogy vajon melyik szint mit takar.
Első körben bepillanthatunk a Közös Európai Nyelvi Referenciakeret értelmezésébe, ami nem más, mint egy Európa Tanács által jóváhagyott útmutató a nyelvtudás szintjének Európa-szerte egyöntetű meghatározására.
Tudnunk kell, hogy manapság egy felsővezetői karrier kibontakozásához alapkövetelmény a felsőfokú nyelvvizsga és a professzionális, rutinszerű kommunikáció. Ahhoz tehát, hogy labdába rúghass egy igazán jó meló megcsípéséhez, nem árt, ha valóban jól beszéled, érted, írod és olvasod az angolt. Ehhez viszont nélkülözhetetlen az anyanyelvi környezet vagy ennek híján egy hatékony angol nyelvtanfolyam. Már csak azért is óva intenénk egy esetleges kozmetikázástól az önéletrajzodban a nyelvtudási szinted tekintetében, mert egy ilyen füllentésre az állásinterjún percek alatt fény derül, és ultraciki helyzetet eredményezhet. Ha kíváncsi vagy, itt megtekintheted az egyik legnagyobb magyar állásportál, a Profession.hu cikkét az angol nyelvű állásinterjú buktatóiról.
Ne járj úgy, mint a mellékelt videó kitalált szereplői!
Ha fejlődni akarsz, akkor kezdj bele minél hamarabb. Az első lépésed, hogy töltsd ki még ma az ingyenes online szintfelmérőnket. Ha elküldöd, akkor utána felhívunk, átbeszéljük és ellátunk hasznos tanácsokkal az angoloddal kapcsolatosan.
Gyúrós István
ATP Szövegírás, alapító
Tanárainkkal készített interjúnk mai részében Csáti Jankával beszélgettünk. Janka elmesélte, hogy Hogyan lett a Speak…
Tanárainkkal készített interjúnk mai részében Osztrogonácz-Ábrám Szabinával beszélgettünk. Szabina elmesélte, hogy Miért lett az USA…
Kép forrása: Canva-canva.com Több mint ezer éves hagyománya van annak, hogy az angol nyelvű Írország…
Kép forrása: Canva-canva.com Sokan érzik úgy, hogy nincs igazán lehetőségük élesben gyakorolni az angolul, mert…
Kép forrása: Canva-canva.com A sikeres angol nyelvtanulás kulcsfontosságú része a következetesség, a folytonos gyakorlás. Persze…
Tanárainkkal készített interjúnk mai részében Berentei Péterrel beszélgettünk. Péter elmesélte, hogy Hogyan tanult meg angolul?…