Van egy tanítványom. Nevezzük Kornélnak. Kornél a munkája miatt gyakran kerül olyan helyzetbe, ahol kényelmetlenül érzi magát, mert üzleti vacsorákon kell cégvezetőkkel beszélnie.
De nem komoly, szakmai témákról, mivel a tárgyalások a nap folyamán lemennek, hanem „csak úgy”. Vagyis csevegnie kell(ene), beszélni(e) a semmiről – de arról jó sokat.
Az angoloknak erre külön szavuk van: small talk.
Ez az angolszász kultúrkörben külön művészet, és én anno (az angol tanfolyam közben) Kornélnak összeállítottam egy listát olyan szavakból, kifejezésekből, amelyek segítségével bárkivel szóba elegyedhet.
Most veletek is megosztom ezt a listát.
Az angolban ICEBREAKER (jégtörő) a szakszó azokra a nyitókérdésekre, amik tulajdonképpen semmiről se szólnak, de beindítják a beszélgetést.
Angliában mindenki az időjárással kezdi a beszélgetést. Ezt most viccnek gondolod, pedig nem az. (A Speak!-ben az angol tanfolyamok képzési anyagának is szerves része a téma).
Ezt a jégtörőt elsősorban angol beszélgetőpartnernél ajánlom, illetve olyanokkal, akik teljesen más éghajlati viszonyok közül jönnek (oroszok, arabok).
Másnál is kipróbálhatod, de egy szlovák, vagy román partnertől ne várj egetrengető választ.
Ez az angolok második kedvence. Miután kitárgyalták az időjárást, a lehető legapróbb részletekig elmondják az utukat, egészen a célállomásig.
Igen, az eltereléseket és a sztrádák sorszámát is. Ők már csak ilyenek, úgyhogy Angliában nyugodtan vesd be ezt a mondatot – illetve akkor is, ha a vendéged messziről jött. (Talán egy picit izgalmasabb lesz, mint az elterelés az A29-es út, harmadik körforgalmánál.)
Hacsaknem egyből hozzád igyekeztek, akkor valószínűleg a külföldi vendégek már láttak pár dolgot az országból.
Üzleti környezetben ezek általában szervezett programok, de vannak olyanok, akik önszorgalomból is bejárják a várost.
Légy jó házigazda, kérdezd meg mit látott eddig, és hevesen bólogass.
Nyilván ez csak éttermi környezetben működik, de ott nagyon.
Szinte minden fogáshoz, sütihez, italhoz, borhoz fel lehet tenni – egy új fogás a legdöglöttebb beszélgetést is beindítja miután kiürültek a tányérok.
Viszont egy dologra figyelj oda: ezt a kérdést elsősorban az európai kultúrkörből érkező vendégeknek ajánlom. Bizonyos kultúrákban ezek illetlen kérdéseknek számítanak, és senkit se akarunk megsérteni.
Egy picit személyesebb vízekre evezünk – egy kérdés a múltról, egy kérdés a jövőről. Egy picit mentő mellény jellege van, de különsen az első alkalmas arra, hogy partnerünk egy hosszabb beszámolóba kezdjen, ezekre könnyebb reagálni. Ha jobban szeretsz bólogatni, néha közbevetni valamit, akkor ez a te kérdésed. A másodikhoz kell egy aktívabb szemlélet – ha ugyanis igen a válasz, akkor ajánlhatsz neki dolgokat amiket érdemes megnézni.
Figyelem! Ezt a kérdést csak amerikai és brit (esetleg kanadai, ausztrál, stb.) vendégnek tedd fel.
Aki tanulta az angolt, az sértésnek veheti, ha az akcentusát emlegeted. Ha azonban brit vagy amerikai… akkor ez a kérdés felhívás arra, hogy meséljen a szülőhelyéről.
Az akcentusokkal kapcsolatban írtuk korábban, hogy ez nekik az életük, a személyiségük része, és a magyar nyelv alapján fel sem tudjuk nagyon mérni a kérdés jelentőségét.
Nagyon hatásos szer, csak azért hagytam a végére mivel tényleg csak anyanyelvűekkel próbáld ki. Velük viszont bátran!
Ha pedig nem csak csevegni, hanem összefüggően beszélni, kommunikálni is profin szeretnél angolul, jelentkezz ingyenes szintfelmérőnkre, és próbáld ki milyen hatékony egy olyan angol tanfolyam óráira járni, ahol 100%-ban beszélünk, és nem használunk tankönyveket a tanuláshoz. [Megsúgom: nagyon 🙂]
Tanárainkkal készített interjúnk mai részében Csáti Jankával beszélgettünk. Janka elmesélte, hogy Hogyan lett a Speak…
Tanárainkkal készített interjúnk mai részében Osztrogonácz-Ábrám Szabinával beszélgettünk. Szabina elmesélte, hogy Miért lett az USA…
Kép forrása: Canva-canva.com Több mint ezer éves hagyománya van annak, hogy az angol nyelvű Írország…
Kép forrása: Canva-canva.com Sokan érzik úgy, hogy nincs igazán lehetőségük élesben gyakorolni az angolul, mert…
Kép forrása: Canva-canva.com A sikeres angol nyelvtanulás kulcsfontosságú része a következetesség, a folytonos gyakorlás. Persze…
Tanárainkkal készített interjúnk mai részében Berentei Péterrel beszélgettünk. Péter elmesélte, hogy Hogyan tanult meg angolul?…