Amikor a nyelvtanulásról van szó, sok mindenről szoktunk beszélni.
A módszerről, a könyvről, a hallott szövegértési feladatokról. Arról, hol és hogyan lesz hasznunkra, ha jól megtanuljuk a nyelvet, vagy, hogy mennyi időnk van még nyelvvizsgát tenni.
De van egy 0. lépés, amiről sokszor szinte semmi szó sem esik – pedig elengedhetetlenül fontos ahhoz, hogy a nyelvtanulás sikeres legyen.
Ez pedig a szintfelmérő.
A Speak!-nél nagyon büszkék vagyunk arra, hogy milyen alaposan és akkurátusan [95%-ös pontossággal – a szerk.] mérjük fel a diákok szintjét.
A mi szintfelmérőnk kifejtős jellegű, tehát nem lehet benne „elbújni”, és esélytelen, hogy véletlenül el tudd találni a helyes megoldást egy ügyes, vagy szerencsés tippel.
Múlt héten – többek között piackutatási célzattal – tanulmányoztam néhány másik nyelviskola/online angol nyelvtanfolyam szintfelmérőjét.
Volt sejtésem, hogy mire számíthatok. De még a várakozásaimat is felülalulmúlta, amit találtam.
Karikázgató feladatok, lyukas szövegek, ahová a diáknak kell beírnia a szerinte helyes megoldást, és hasonlók.
Ha a tanulásról van szó, engem a legjobban a következetlenséggel lehet felbosszantani, és ezeknél a szintfelmérőknél pontosan ezt tapasztaltam.
Indokolatlanul hosszú tesztsorok, külön teszt középhaladónak és haladóknak, kibogozhatatlan mondatok és feladatok tömkelege.
A „kedvencem” talán az a teszt volt, aminek az első tíz-tizenöt kérdése mind dalszöveg- és filmidézet volt.
Nem gondolom, hogy ha valaki sokat hallgat rádiót és néz filmeket, tehát képben van a popkultúrát illetően, akkor már valamennyire tud is angolul.
Az, hogy valaki gond nélkül ki tudja egészíteni a következő mondatot: „… name is Bond. James Bond.” nem segít abban, hogy felmérjük a tudását.
Épp ellenkezőleg: teljesen félrevezető eredményt fogunk kapni.
A fenti mondat alapján, kis túlzással azt is gondolhatnánk, hogy a tesztkitöltő/nyelvtanuló tisztában van a birtokos névmások használatával. Tehát egyrészt tanult már angolul, másrészt nem biztos, hogy teljesen kezdő csoportba kéne besorolni.
A józan ész viszont azt diktálja, hogy a fenti mondatból (és helyes válaszból) egyetlen következtetést vonjunk le: az illető látott már James Bond filmet.
Az ilyen és ehhez hasonló popkultúrális utalások segíthetnek a nyelvtanulás során, hiszen feldobhatják az órát, és segítségükkel a diákok talán könnyebben meg tudnak jegyezni bizonyos szerkezeteket.
Viszont semmiképp nem használnék ilyesmit egy szintfelmérőnél – sőt, betiltanám, ha tehetném.
Miért? Mert nem életszerű, és nem hoz valódi eredményt.
Ha négy megoldási lehetőségből kell választani, akkor a diáknak még mindig van 25% esélye, hogy helyesen válaszol. Még akkor is, ha fogalma sincs róla, hogy mit jelent az adott mondat.
Azt már csak mellesleg említem meg, hogy a nyelvet nem csak írásra és olvasásra használjuk, hanem szóbeli kommunikációra is, tehát nem árt, ha azt is felmérjük, hogy a diák szóban miként teljesít.
Több száz szintfelmérő kijavításának tapasztalatából mondom, hogy minimum egy szintet módosíthat a szóbeli szintfelmérés azon, amit első körben az írásbeli alapján adnánk.
És ez az, amit 10-ből 7 hagyományos angol nyelviskolában és az online kurzusok egyáltalán nem csinálnak.
Ha egy diák tényleges tudását akarjuk felmérni, akkor olyan szintfelmérőre van szükségünk, ami:
✔ kifejtős jellegű, nem tippelgetős;
✔ személyes, nem online;
✔ megfelelő terjedelmű (5 kérdésből, hogyan csinálsz 17 tudásszintre szóló besorolást?);
✔ érthető feladatokat tartalmaz;
✔ egyértelmű eredményt hoz;
✔ van szóbeli része.
„Szerencse”, hogy a miénk pont ilyen.
És ingyen van.
És itt tudsz rá jelentkezni:
Pető Zsanett
minőségbiztosítási vezető
Speak! Nyelviskola
Tanárainkkal készített interjúnk mai részében Csáti Jankával beszélgettünk. Janka elmesélte, hogy Hogyan lett a Speak…
Tanárainkkal készített interjúnk mai részében Osztrogonácz-Ábrám Szabinával beszélgettünk. Szabina elmesélte, hogy Miért lett az USA…
Kép forrása: Canva-canva.com Több mint ezer éves hagyománya van annak, hogy az angol nyelvű Írország…
Kép forrása: Canva-canva.com Sokan érzik úgy, hogy nincs igazán lehetőségük élesben gyakorolni az angolul, mert…
Kép forrása: Canva-canva.com A sikeres angol nyelvtanulás kulcsfontosságú része a következetesség, a folytonos gyakorlás. Persze…
Tanárainkkal készített interjúnk mai részében Berentei Péterrel beszélgettünk. Péter elmesélte, hogy Hogyan tanult meg angolul?…